Posted on: Mart 8, 2021 Posted by: admin Comments: 2

“Kadın” cinsiyetçi bir söylemle sözlüksel anlam olarak “dişi” ya da “erişkin dişi” olarak geçen sığ bir sözcüktür daha da ileri gidilerek kızlığını kaybetmiş dişi ibaresi kullanılarak kadını sistematiksel olarak onur,hak ve benliğini hiçe sayan bir söylemle yapılmış tanımlamalardır. Kadın, canlılar dünyasında her alanda müdale edebilen,sosyal ve matematiksel zekası diğer canlılara göre daha da gelişmiş bireylere verilen isimdir,tanımlamadır.

Tarihsel devinim içinde güçlü hep zayıfı ezmiştir.Toplumsal yaptırımlar ve cinsiyetçi modellemelerle kadınlar toplumun bir adım gerisinde kalması istenilen bir grup haline getirilmiştir. Kadınların ötekileştirilmesi,saf dışı bırakılması bir fiziksel güç gösterisine dönerek ezilen ve ezen kutuplu bir güç gösterisine dönmüştür. Ataerkil zihniyetin güç gösterisi fiziksel şiddetle başlamış olsa da günümüzde psikolojik,cinsel ve ekonomik şiddet olarak yansımıştır.

Günümüzde kadına sunulmaya çalışılan hakları şunlardır:

 • Kadının evlilikle ilgili hakları olarak, istediği kişiyle evlenme hakkı kadına verilmiş bir haktır.
 • Eşit miras hakkı,her ne kadar ataerkil dayatmalarla engellense de kadınlar miras hakkı  olarak erkeklerle eşit haklara sahiptir ve Medeni Kanun bunun kadının en doğal bir hakkı olarak görmüştür.
 • Evlilik içinde cinsel birleşmeyi reddetme hakkı vardır.
 • Şiddete maruz kalmama hakkı
 • Fiziksel, psikolojik ve ekonomik her türlü şiddet kadına karşı işlenmiş bir suçtur.
 • Kadının kendi malına sahip olma hakkı kişisel bir haktır.
 • Resmi nikâh hakkı
 • Seçme ve seçilme hakkı

Bunlar kadınlara verilmiş, kanunla korunmuş olan haklardandır. Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi’nde, Kadın Hakları Bildirgesi’ nde bu haklar açık açık ifade edilerek kadın ve erkek aynı haklara sahip birer birey olarak tanımlamıştır. Kadınlar erkeklerden ayrıcalıklı haklara sahip değildir erkeklerle aynı hak ve özgürlüklere sahip bireylerdir.

Av. Yasemin ARSLAN IŞIK

Hukuk ve Bilişim Dergisi Yazarı

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin içeriklerine erişim için internet sitesine göz atabilirsiniz:

https://hukukvebilisim.org/

2 People reacted on this

 1. Çok güzel bir konuya temas etmişsiniz Yasemin Hanım.. O halde bu hakların kadınlara tanınmasında baş rolü üstlenen Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü ekleyeyim ben de :“Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

  1. Aslıhan hanım çok teşekkür ederim.Desteğiniz için minnettarım.

Leave a Comment