Posted on: Şubat 18, 2021 Posted by: admin Comments: 0

Atmaca, su üstü harbinde Deniz Kuvvetlerinin harekât ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen; hücumbot, fırkateyn ve korvetlerde kullanılabilen, yüksek hassasiyetli satıhtan satha (karadan karaya) bir güdümlü füzedir. 

cihaz içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Atmaca Gemisavar Füzesi

Roketsan yükleniciliğinde geliştirilmeye 2009 yılında başlanan ve Türkiye’nin ilk yerli gemisavar füzesi olan Atmaca Gemisavar Füzesi, 1 Temmuz 2020’de gerçekleştirilen atış testleri kapsamında belirlenen hedefi 200+ kilometre mesafeden vurmayı başardı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından “Atmacamız bu sefer uzundan uçtu.” ifadelerine yer verildi.

1 Temmuz 2020’de yapılan uçuş testi:

https://www.ssb.gov.tr/website/ContentList.aspx?PageID=2595

Atmaca Gemisavar Füzesi’nin, 2020’nin 2.döneminden itibaren Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanıyor. Bu sayede ABD’ye olan bağımlılığımız son bulacak, Ege ve Doğu Akdeniz’de yaşadığımız menfaat çıkarları çerçevesinde de bu teknoloji Türkiye Cumhuriyeti’nin elini son derece güçlendirecektir. 

su, ağaç içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Gökçe Ada, Gülpınar/Çanakkale, Ovacık/İzmir, Datça/Muğla bölgelerine konuşlandırılmış bir senaryoda Atmaca Füzesi’nin menzili

Atmaca’nın Teknik özelliklerine gelecek olursak:

Her türlü hava şartında görev yapabilen Atmaca 0.85 mach (1041 km/h) hızı, taşıdığı 250 kg savaş başlığı, “Super Sea Skimming” (deniz seviyesine yakın uçuş yapma) özelliği, 200+km menzili ve düşük radar iziyle Türk Deniz Kuvvetleri’nin temel vurucu gücü olacak.

“Üç Boyutlu Görev Planlama” özelliğiyle birlikte Atmaca, mürettebatın belirleyeceği rotadan ilerleyebilecek ve bu sayede düşman gemiyi hazırlıksız yakalayabilecek. “Veri Bağı ile Hedef Güncelleme, Yeniden Saldırı, Görev İptal Yetenekleri”nin yanında otonom yapıya sahip olan Atmaca, düşman platforma yaklaşma aşamasında (terminal aşama) gerekli sakınma ve kaçınma manevraları yapabilecek. 

KAYNAKÇA

https://www.roketsan.com.tr/urun/atmaca-satihtan-satha-gudumlu-mermi/

https://www.roketsan.com.tr/atmacanin-son-gudumlu-ucus-testi-basariyla-sonuclandi/

https://www.ssb.gov.tr/website/ContentList.aspx?PageID=2595

HİLMİ MENTEŞELİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ

Leave a Comment